Bugünden İtibaren Geçerli Olacak: Yüzde 35 Zam Geldi

Türkiye’de görülen yüksek enflasyondan ötürü toplu taşıma fiyatlarına zam yaptıklarını belirten belediyeler arasına İzmir Büyükşehir Belediyesi de eklendi. Bugünden (24 Haziran) itibaren geçerli olmak üzere zamlı tarife belirlendi.

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİ YÜZDE 35’E YAKIN ZAMLANDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), toplu ulaşım araçlarında uygulanan fiyat tarifesinin güncellenmesi gündemiyle toplandı. Oy birliği ile alınan kararla ESHOT, İZULAŞ, İZTAŞIT, İZDENİZ, Metro, Tramvay ve İZBAN’da uygulanan toplu ulaşım ücret tarifesi, 24 Haziran Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak şekilde güncellendi.

Karara göre, tam biniş ücreti 17,5 TL olarak belirlendi.

Öğretmen tarifesi ise değişmedi ve sabit kaldı. Öğrenciler ise toplu ulaşımdan 7,5 TL ücretle yararlanacak ve aktarma ücretlerinden muaf tutulacak.

HALK TAŞIT UYGULAMASINDA YÜZDE 50 İNDİRİM DEVAM EDECEK

Günün belli saatlerinde yüzde 50 indirimli ulaşım imkânı sağlayan “Halk Taşıt” uygulamasında ise tam biniş 8,75 TL, öğretmen 5,76 TL, 60 yaş 7,75 TL, öğrenci binişi ise 3,75 TL oldu. Tam tarife kapsamındakiler, Halk Taşıt saatlerinde ilk binişten sonraki 120 dakika içinde ilk aktarmaya 4,39 TL, ikinci aktarmaya 2,21 TL ödeyecek. Öğretmen kartlarından, ilk aktarmada 2,88 TL, ikinci aktarmada 1,44 TL düşülecek. 60 yaş kartlarından ise ilik aktarmada 3,88 TL, ikinci aktarmadan 1,94 TL alınacak. Öğrenciler yine aktarma ücretinden muaf olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x